TBMM 2018 Yılı Bütçe görüşmeleri sırasında Dışişleri Bakanlığı üzerinde AK Parti Grubumuz adına konuşmamız…

AK PARTİ GRUBU ADINA HÜSEYİN BÜRGE (İstanbul) – Sayın Başkan, saygıdeğer milletvekilleri, aziz milletimiz; Dışişleri Bakanlığımızın 2018 yılı bütçesi hakkında AK PARTİ’miz adına söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle sizleri, aziz milletimizi, gönül coğrafyamızdaki bütün kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum.
İktidara geldiğimiz 2002 yılından bu yana dış politikamızın ekseni insandır. İnsani politika anlayışımızda zor durumda olan insanların yardımına koşmaktayız. Nerede bir soydaşımız varsa, nerede bir dindaşımız varsa, nerede bir vatandaşımız varsa orada olmaya yeminimiz var diyoruz, bu amaçla yürümüyor âdeta koşuyoruz. Ecdadımızın izinde lafta değil, icraatta var olduğumuzu gösteriyoruz.
Dışişleri Bakanlığımız bütün teşkilatlarıyla birlikte dünyanın her yerinde, aziz milletimize yapılanların yanında, gönül coğrafyamızda mağdur ve mazlumların hemen yanı başındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla yurt içinde olduğu gibi, yurt dışında da Başbakanımız, Hükûmetimiz, Dışişleri Bakanımız başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızla inşa faaliyetlerimize devam ediyoruz. Nerede? Afrika’da. Nerede? Avrupa’da. Nerede? Türk dünyasında. Nerede? Dedelerimize yorgan döşek olmuş Balkan coğrafyasında.
Saygıdeğer milletvekilleri, zamanımın darlığı sebebiyle sizlere yurt dışındaki bütün faaliyetlerimizi tek tek anlatacak değilim ancak bazı konulara değinmek istiyorum: İnsani yardımlarda rakam olarak ABD’den sonra 2’nciyiz, dünya 2’ncisiyiz. Bakanlığımızın yurt dışı temsilciliklerinin sayısı 2002’de 163’ken şu an 236 olduğunu söylemek istiyorum. Batı’nın yıllardan beri sömürdüğü, sömürmeye devam ettiği bütün Afrika ülkelerinde var olmaya devam ediyoruz. 3,5 milyona yakın Suriyeli kardeşlerimizi misafir ediyoruz. Ayrıca, büyükelçiliklerimizin koordinatörlüğü doğrultusunda belediyelerimizle, TİKA’mızla, YTB’mizle, Yunus Emre’mizle, Vakıflar Genel Müdürlüğümüzle birçok hizmetlere imzamızı atıyoruz.
Saygıdeğer milletvekilleri, her ne kadar muhalefet partilerinin bazı temsilcileri ileri geri laf etse de, iftira atsa da, hakaret etse de, küfretse de fikir olmayan kafada küfür olur diyor, kötü söz sahibine aittir diyor ve geçiyorum.
AK PARTİ Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası siyasetteki etkin rolüne de değinmeden geçmek istemiyorum; mesela Yunanistan, mesela Sırbistan, mesela son zamanlarda Kudüs’le ilgili yapılan çalışmalar. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias diyor ki: “Ülkemizin meseleleri Recep Tayyip Erdoğan’la çözülür.” Mesela, Yenipazar’da bütün kardeşlerimizin Recep Tayyip Erdoğan’ı nasıl karşıladığını ve bunun arkasından da Cumhurbaşkanı Vucic’in “Kendi ülkemde Recep Tayyip Erdoğan’a gösterilen ilginin yarısı bana gösterilse dünyanın en mutlu insanı olurum.” diyor. İslam İşbirliği Teşkilatıyla bütün Müslüman ülkeleri bir araya getiren ve bir mesele noktasında ilk defa bir araya gelmiş olması yine Cumhurbaşkanımızın birlikte hareketiyle söz konusudur.
Saygıdeğer milletvekilleri, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Kıssadan Hisse” şiiri şöyledir: “‘Tarih’i ‘tekerrür’ diye tarif ediyorlar;/Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” Ülkemizin istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği bu dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de hatırlayalım: “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır.” diyor. Bu bedhahlara, sadece bunlara yazıklar olsun diyor hem yurt içindeki hem yurt dışındaki hizmet erlerini de saygıyla selamlıyorum.
Başta Dışişleri Bakanlığımızın bütçesinin, ülkemizin bütçesinin hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyor, her birinize, aziz milletimize saygılarımızı arz ediyorum.

Yorum yapın