Gazi Mustafa Kemal’in Vefatı…

Gazi Mustafa Kemal’in Vefatı

Bu necip millet tarih boyunca çok defalar iç ve dış mihraklarla çetin mücadelelere girmiş ve birçok zafer kazanarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Bütün bu zaferler içerisinde şüphesiz en önemlisi; yaşlı, genç, kadın, erkek demeden vatan, bayrak, ezan sevdasıyla verilen kurtuluş mücadelesidir ve kurtuluş savaşı sonrası elde edilen zaferin mimarı ve önderi ise yine kuşkusuz Başkumandan Gazi Mustafa Kemal’dir.

Liderleri lider yapan en önemli özellikler; zor zamanlardaki doğru kararları, cesaretleri ve milletten aldıkları güçtür. Gazi Mustafa Kemal vatan toprağını korumak üzere, aziz milletimizden aldığı güçle benzersiz bir liderlik örneği göstererek, düşmanlarının bile takdirini kazanmış ve yine takdire şayan bir yönetim biçimi olan Cumhuriyetin kuruculuğuna önderlik etmiştir. Savaştan çıkmış bir millet ile genç Türkiye Cumhuriyetini “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmayı” hedefleyecek kadar ileri bir vizyona sahip bir  Devlet Adamıdır.

Balkan kökenli bir Milletvekili olarak benim için, Cumhuriyet tarihimizdeki kıymetli şahsiyetler olan İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy,  Türk Edebiyat tarihinin önemli şairi Yahya Kemal Beyatlı gibi Gazi Mustafa Kemal’in de Balkan kökenli olması ayrıca gurur vesilesidir. Kardeşlik sınır tanımaz anlayışıyla Anadolu’nun bir parçası olarak gördüğümüz Balkanların batılı, modern anlayışını Türkiye Cumhuriyetine yansıtan Gazi, bu anlayışla birçok yeniliği, reformu milletimize bir kazanım olarak sunmuştur. Her platformda O’nun aziz milletimize kazandırdıklarını anlatan ve tıpkı O’nun ülkemizi “muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartma” hedefini kendine şiar edindiğini üstüne basarak vurgulayan Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN önderliğinde, Gazi’nin hatırasını yaşatmak için Balkanlarda önemli çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.  Bu çalışmaların en önemlilerinden biri de  Gazi Mustafa Kemal’in Babası Ali Rıza Efendinin doğduğu evin restore edilerek Ali Rıza Efendi Anı Evi ve Müzesi olarak ziyarete açılmasıdır.

Gazi Mustafa Kemal’in vefatının üzerinden 79 yıl geçmesine rağmen milletimiz O’nun vatan için yaptıklarını ve o dönem milletimizin neler yaşadığını aslında şimdi daha iyi anlıyor. Çünkü, son 15 yılda milletimizin büyük teveccühü ile iktidara gelen, milletin sesi AK Partiye ve devletimize sayısız operasyonlar ve darbe girişimlerinde bulunulmuştur. Güçlü Türkiye’ye, demokrasiye, özgürlüklere tahammülü olamayan iç ve dış mihraklar, AK Partimizi kapatma girişimiyle başlayan süreçte e-muhtıra, gezi provakasyonu, 17/25 Aralık operasyonları ve en sonunda da 15  Temmuz’da Terör Örgütü FETÖ darbe girişimi ile milletimizi İkinci Kurtuluş Savaşı diyebileceğimiz bir sürecin içine sokmuştur. Fakat Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da eşsiz bir liderlik örneği gösterip, aziz milletimizi arkasına alarak bu süreçlerden güçlü çıkmamızda en önde giden şahsiyettir. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet anlayışıyla sürdürdüğümüz bu varoluş ve yükselme mücadelemizin Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde durmadan devam edeceğine bizlerin ve milletimizin inancı tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle vefatını 79. yıldönümünde büyük devlet adamı, büyük Lider Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve vatan uğruna şehadete eren bütün şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum.

Yorum yapın