Avrasya Tüneli

İstanbul’un trafik sorununu çözmek için dört koldan çalışıyoruz. Avrasya Tüneli Projesi ile Avrupa ve Asya’yı denizin altından ikinci defa birleştiriyoruz.

İstanbul’un Avrupa ve Asya Yakalarını karayoluyla bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi; İstanbul Boğazı’nı deniz tabanının altından, geçen 5.4 km uzunluğundaki iki katlı tüneli de kapsayan, toplam 14.6 km’lik bir güzergahta İstanbul trafiğini rahatlatmak amacıyla, Kazlıçeşme ile Göztepe arasında inşa edilecek.

Avrasya Tüneli Projesi, İstanbul Boğazı’nı geçen karayolu tüneline ek olarak mevcut yolların tünele rahatça bağlanmasını sağlamak üzere her iki yakada toplam 9.2 km boyunca genişletilme ve iyileştirilme çalışmalarını da içeriyor.

İstanbul güvenli, hızlı ve çevreye saygılı bir ulaşım altyapısı kazanacak
Proje, Asya ile Avrupa arasında doğrudan ulaşım kolaylığı ve hızlı bir geçiş güzergâhı yaratacak. Azalan seyahat süresi ve artan güvenilirlik gibi önemli ekonomik ve fiziki faydalar sağlayacak olan proje, yakıt tüketimi, sera gazı ve diğer emisyonlarda ve
gürültü kirliliğinde azalmalara katkıda bulunacak.

İstanbul, doğal güzelliğini ve siluetini hiç etkilemeyen, ekolojik dengeleri gözeten, deniz yaşamına zarar vermeyen, çevre dostu bir ulaşım altyapısına kavuşacak.

Avrasya Tüneli projesi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan dokümana buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Etiketler:,

Related Posts

Yorum yapın